POTRZEBUJESZ NAGŁEJ POMOCY? ZADZWOŃ: 999 lub 112

Program NFZ - 8 tygodni do zdrowia po COVID-19

29.01.2024

Program Narodowego Funduszu Zdrowia „8 tygodni do zdrowia po COVID-19”

 

Filmy oraz materiały informacyjne programu „8 tygodni do zdrowia po COVID-19” dostępne są na stronie Akademia NFZ


8 tygodni do zdrowia po COVID-19 z programem NFZ

Po przebyciu zakażenia COVID-19 możemy przyspieszyć powrót do pełnego zdrowia. Warto postawić na ruch i skorzystać z przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia programu „8 tygodni do zdrowia po COVID-19”. Dzięki programowi poznamy zalecenia ekspertów i zestawy ćwiczeń, które możemy samodzielnie wykonać. Już po kilku treningach odczujemy pierwsze oznaki poprawy.

Ruch poprawia wydolność płuc

Kardiolog i specjalista leczenia powikłań po COVID-19, dr n. med. Michał Chudzik, wskazuje, że do częstych powikłań po infekcji koronawirusem należą duszności i spadek wydolności fizycznej. Styl życia, a zwłaszcza aktywność fizyczna, mają ogromne znaczenie w niwelowaniu skutków infekcji. Powrót do formy sprzed choroby to nie tylko nauka oddychania, ale i stopniowe odbudowywanie sił organizmu. Rozsądnie dawkowany ruch wzmacnia układy oddechowy i krążenia, zwiększa odporność, poprawia stan psychiczny i jakość snu.

Układ oddechowy trzeba odciążyć

Zmniejszenie pojemności płuc to jedno z powikłań po koronawirusie. Agnieszka Wójcik, dr nauk o kulturze fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, przypomina, że osoby, którym podczas infekcji towarzyszył mocny kaszel, mogą mieć też przeciążoną klatkę piersiową i napięte mięśnie oddechowe.

Obserwując takiego człowieka, gdy oddycha, widzimy, że jego klatka piersiowa nie otwiera się we wszystkich płaszczyznach. Jego oddech jest bardzo płytki. W większym stopniu pracuje brzuch, a klatka właściwie się nie porusza. Pojawiają się też skurcze albo kłucia w obrębie przepony i łuku żebrowego – wyjaśnia Agnieszka Wójcik.

Długotrwały kaszel powoduje wdechowe ustawienie klatki piersiowej oraz jej zawieszenie w tej pozycji. To z kolei może być przyczyną migrenowych bólów i zawrotów głowy, szumów w uszach, bólu szyi, drętwienia rąk. Po prostu czujemy, że nie jesteśmy w pełni sił.

Powrót do formy w 8 tygodni z programem NFZ

Co zrobić, aby wrócić do dawnej kondycji po chorobie? Specjaliści podkreślają, że warto zacząć od stopniowego wprowadzania aktywność fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu, co sprzyja lepszej wentylacji płuc.

Ćwiczyć można też w domu. Zachęca do tego Narodowy Fundusz Zdrowia, który wspólnie z ekspertami – lekarzem, trenerami, fizjoterapeutami, dietetykiem i psychologiem – przygotował program treningowy na 8 tygodni. To specjalny zestaw ćwiczeń, dzięki którym szybciej odzyskamy formę po COVID-19. Treningi nie są trudne, dlatego każdy wykona je samodzielnie w domu. Wystarczy, że mamy telewizor lub laptop podłączone do internetu i wejdziemy na stronę akademia.nfz.gov.pl. Ćwiczyć można też korzystając ze smartfona. Każdy trening kończy się praktycznymi wskazówkami ekspertów, w tym lekarza i dietetyka.

8 tygodni do zdrowia po COVID-19

  • Jeśli odpowiesz na wszystkie pytania „NIE”, możesz bezpiecznie rozpocząć program treningowy.

  • Jeżeli co najmniej jedna odpowiedź jest twierdząca – „TAK”, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby określił ryzyko podjęcia aktywności fizycznej. Nie martw się - przeciwwskazań do ruchu jest niezwykle mało.

  • Zacznij od obejrzenia filmu wprowadzającego.

  • Ćwicz z nami - na zdrowie!

Filmy oraz materiały informacyjne programu „8 tygodni do zdrowia po COVID-19” znajdziesz na stronie Akademia NFZ. 


 

Apelujemy o podejmowanie działań profilaktycznych.

Namawiamy do korzystania z bezpłatnych planów żywieniowych z przepisami na zdrowe dania przygotowane według zasad diety DASH na portalu Diety NFZ.

Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów:

Plakat

Wstecz
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie

20-043 Lublin, ul. Spadochroniarzy 8

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku

VI Wydział Gospodarczy – Krajowy Rejestr Sądowy

Nr KRS 0000005890

REGON: 431018621

NIP: 712-241-34-74

Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Kliknij tutaj»
Przewiń